Parengė Gediminas Dubonikas

Šių laikų žmonės, ypač gyvendami didmiesčiuose, vis dažniau skundžiasi nuovargiu, emociniu išsekimu, psichinėmis problemomis. Tačiau mūsų šalyje yra miestelis, vadinamas „dvasiniu SPA“. Apie Mosėdį, ypatingą jo aplinką ir greta esančias nepaprastas žmonių traukos vietas sutiko plačiau papasakoti Mosėdžio seniūnė Jolanta Ažondenienė.

Susijungia gamtos elementai

Sakoma, kad į Mosėdį atvykę žmonės atgauna ramybę, čia gyja meilės žaizdos, atrandama kryptis, išgirstamas vidinis balsas. Visi šie potyriai nestebina Mosėdžio seniūnės Jolantos Ažondenienės, nes vietovės išskirtinumas vis dar glumina net ir iš čia kilusią bei eilę metų čia dirbančią moterį.

„Atvykusiems į Mosėdį rekomenduoju „lėtą buvimą“, nes tuomet geriausiai pailsima ir kūnu, ir siela. Mūsų miestelyje išties yra daugybė įdomybių, tokių kaip Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus, Kuršių genties istorijos muziejus, Vaclovo Into sodyba. Todėl svarbu ne tik aplankyti šias vietas, bet ir pasigrožėti unikalia miestelio panorama, kurią ilgus dešimtmečius kūrė čia gyvenęs šviesuolis, gydytojas V. Intas, o dabar jo darbus tęsia miestelėnai“, – pataria ji.

Pasak Jolantos, pastaruoju metu Mosėdį atranda vis daugiau žmonių tiek iš kitų Lietuvos regionų, tiek ir iš užsienio. „Prasidėjusi pandemija sumažino mūsų tautiečių galimybes išvykti svetur, todėl daug kas atrado neregėtas Lietuvos vietas. Savo ruožtu unikalus miestelis traukia ir svečius iš tolimų kraštų, nes aplink jį gausu nepaprastai įdomių vietų ir objektų, tokių kaip senosios šventvietės, Šauklių kaimo kadagynas, garsėjantis gydomosiomis savybėmis ir itin švariu oru. Pačiame Mosėdyje, be jau minėtų muziejų, galima rasti unikalų parką, kuriame dėl įrengto profesionalaus apšvietimo, lankytis jame galima net iki pirmos valandos nakties, vaikščiodami galėsite grožėtis unikaliomis ir sistemiškai išdėstytomis akmenų kolonomis taip pat maudymvietę (poilsiavietę) su paplūdimiu, su aktyvaus poilsio zonomis vaikams ir suaugusiems, sveikatingumo taką. Taigi, pas mus susijungia akmuo, vanduo ir augmenija. Šie trys elementai nepaprastai atgaivina ir suteikia naujų jėgų“, – sako Jolanta.

Sugebėjo įkomponuoti modernius sprendimus

Mosėdis ypatingas ir tuo, kad miestelio pietinėje dalyje stūkso Mosėdžio piliakalnis, aptikti Mosėdžio pilkapiai. Miestelyje stovi Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia. Ji pastatyta 1783 m. ir turi vėlyvojo baroko bei klasicizmo bruožų. Bažnyčią juosia akmens mūro šventoriaus tvora su barokiniais vartais (1783 m.) ir raudonų plytų mūro 19 Kryžiaus kelio stočių koplytėlių (1901 m.).

„Tuo pačiu šioje, istorinėje bei unikalioje gamtinėje aplinkoje pritaikėme ir modernius sprendimus. Pavyzdžiui, miestelis išsiskiria jaukia ir saugia aplinka, juo galima grožėtis net sutemus, nes įrengtas modernus apšvietimas, vaizdą stebi filmavimo kameros“, – džiaugiasi Jolanta.

Daugybė modernių sprendimų Mosėdyje pritaikyta ir veikiančiuose muziejuose. „Miestelyje ar akmenų muziejuje esančius akmenis kiekvienas norintis gali paliesti, juos apkabinti. Nuolat plečiamos edukacinės veiklos, įvairūs užsiėmimai, įtraukiantys atvykusius suaugusius ar mažuosius turistus“, – atskleidžia seniūnė.

Žemaitijos traukos trikampis

Seniūnė džiaugiasi, kad važiuojantys į Mosėdį gali užsukti ir į ne per toliausiai esančias dvi unikalias vietas. „Viena jų – garsioji Orvidų sodyba. Ji nuo Mosėdžio nutolusi vos 12 kilometrų, tad galima sakyti, kad lankantis Mosėdyje neabejotinai verta aplankyti ir Orvidų sodybą. Mosėdis ir Orvidų sodyba turi ne tik panašumų, tačiau pasižymi ir išskirtinumais. Jeigu Mosėdyje galima išvysti akmenis, išdėliotus tam tikra tvarka, tai Orvidų sodyboje jūs išvysite daugybę unikalių akmens skulptūrų“, – aplankyti šią sodybą kvietė Jolanta.

Dar vienas išskirtinis turistų traukos objektas, esantis per gerą pusvalandį kelio nuo Mosėdžio, yra unikalus ir didžiausias Europoje 16 ha plotą apimantis Japoniškas sodas. „Šis sodas įsikūręs Kretingos rajone. Jo įkūrėjas – gydytojas Šarūnas Kasmauskas, kuris šio objekto puoselėjimui negaili nei jėgų, nei laiko. Japoniškame sode galima išvysti įspūdingą bonsai medelių kolekciją, sakuras, tvenkinius ir daugybę kitų unikalių dalykų“, – pasakoja ji.

Pasak Jolantos, šis nuostabus sodas pradėtas kurti 2007-aisiais, o dabar jis sutraukia minias lankytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. „Taigi, Mosėdis, Orvidų sodyba ir Japoniškas sodas sudaro tam tikrą turistų traukos trikampį. Net neabejoju, kad apsilankę šiame trikampyje pailsėsite ir kūnu, ir siela“, – išvysti dar galbūt neregėtą Žemaitiją kviečia J. Ažondenienė.